logo
Wersja dla niedowidzących
  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
      
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
  
 INFORMACJE OGÓLNE
minus O Szpitalu
minus Historia szpitala
minus Dane teleadresowe
 WŁADZE SZPITALA
minus Zarząd
minus Rada Społeczna
minus Organ założycielski
 ORGANIZACJA SZPITALA
minus Regulamin organizacyjny szpitala
minus Struktura organizacyjna szpitala
plus Kliniki, oddziały
plus Zakłady
plus Samodzielne Pracownie
plus Inne komórki organizacyjne działalności podstawowej
plus Poradnie specjalistyczne
plus Administracja
 STATUS PRAWNY
minus Prawne umocowanie szpitala
minus Statut szpitala
 MAJĄTEK
minus Majątek szpitala
minus Zamówienia publiczne
 KONTROLE
minus Ewidencja kontroli
 NABÓR DO PRACY
minus Konkursy
minus Oferty pracy
 OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
minus Inspektor Ochrony Danych Osobowych
 SPOSOBY PRZYJMOWANIA I ZAŁATWIANIA SPRAW
minus Sposób załatwiania spraw
minus Zasady udostępniania dokumentacji medycznej
 INFORMACJE i PORADY DLA PACJENTÓW
minus Zasady udzielania specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych
minus Zasady udzielania świadczeń stacjonarnych
minus Wypisanie ze szpitala
minus Prawa Pacjenta
 INFORMACJA PUBLICZNA
minus Informacja nieudostępniona
minus dokumenty do pobrania
minus Deklaracja dostępności
minus RAPORT O SYTUACJI EKONOMICZNO-FINANSOWEJ UDSK BIAŁYSTOK
A A A


INFORMACJE OGÓLNE > O Szpitalu

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno – leczniczym dla dzieci i młodzieży. Realizuje wielospecjalistyczne świadczenia medyczne w systemie opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej pacjentom w wieku 0-18 lat.

Szpital rozpoczął działalność w 1988r. po wieloletnich przygotowaniach do budowy, zdobywaniu funduszy, z inicjatywy Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej w Białymstoku.
Przez lata systematycznie rozszerzano obszar działalności klinik i poradni specjalistycznych.

Obecnie na szpital składa się 15 klinik i oddziałów oraz 31 poradni specjalistycznych, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Poradnia Lekarza Rodzinnego, Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, a także jedyne w regionie Centrum Urazowe dla Dzieci.

Rocznie hospitalizowanych jest prawie 20 tys. Pacjentów, a w 31 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. osób. W Szpitalu zatrudniona jest wysokospecjalistyczna kadra lekarska i pielęgniarska: 243 lekarzy, z czego 176 to lekarze specjaliści, w tym 39 profesorów i doktorów habilitowanych, a także 59 rezydentów oraz 386 pielęgniarek, z których 319 posiada specjalizacje.

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, jako jedyny w województwie podlaskim posiada Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej, znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej oraz Stację Dializ dla Dzieci. Jako jedyny szpital w mieście ma Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Klinikę Chirurgii Dziecięcej. Oprócz tego, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii jako jedyna w regionie prowadzi leczenie dzieci niskorosłych z wykorzystaniem hormonu wzrostu i rekombinowanego insulinopodobnego czynnika wzrostu.

Na wyróżnienie zasługuje Poradnia Stomatologii Dziecięcej z Gabinetem Stomatologicznym, która jako jedna z niewielu w regionie świadczy usługi w znieczuleniu ogólnym dla dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
W latach 2008-2011 w Klinice Okulistyki z Ośrodkiem Leczenia Zeza zrealizowano projekt Widok na przyszłość, w ramach którego zakupiono sprzęt medyczny nowej generacji umożliwiający wczesne wykrywanie i leczenie chorób u dzieci, w tym m.in. najnowocześniejszy aparat do leczenia zaćmy. Projekt zdobył II miejsce w konkursie Liderzy OSOZ 2009 w kategorii działalność na rzecz pacjenta.

W szpitalu prowadzone są szkoły edukacji: diabetologicznej, alergologicznej, pulmonologicznej, zdrowego żywienia i inne. Na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego działa Zespół Szkół nr 15, który zapewnia dzieciom kontynuację nauki w trakcie hospitalizacji.

Dzięki współpracy z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami, takimi jak Fundacja Dr Clown, Fundacja Bajkowa Fabryka Nadziei i wiele innych, wolontariusze pomagają w procesie leczenia dzieci, organizując pacjentom czas wolny i umilając im pobyt w szpitalu.

Oprócz tego, współpracujemy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Fundacją KIDS, Fundacją Czerwone Noski , Fundacją „Pomóż im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, Fundacją Rotary, Fundacją Siepomaga, WOŚP i wiele innych.

Szpital od 1997 roku należy do Krajowej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Stale uczestniczy w rankingach, konkursach, programach prozdrowotnych i posiada szereg sukcesów w tym zakresie, m.in. rokrocznie plasuje się w czołówce najlepszych szpitali publicznych w Ogólnopolskich Rankingach Szpitali dziennika Rzeczpospolita-Bezpieczny Szpital. W 2013 roku w Rankingu Najlepszych Szpitali „Rzeczpospolitej” znalazł się w „złotej setce” najlepszych szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych jednocześnie był trzeci w kraju wśród szpitali dziecięcych, uzyskując wysoką punktację w obszarze „Opieka medyczna”.

W 2019 nasz szpital otrzymał Certyfikat Akredytacyjny potwierdzający spełnianie wysokich norm jakości dotyczących leczenia pacjentów. Od początku 2021 roku UDSK prowadzi dokumentację medyczną pacjentów wyłącznie w formie elektronicznej, a na lata 2021-2023 zaplanowana jest gruntowna renowacja wszystkich Klinik i Oddziałów.

 

                                                     

Ilość odwiedzin: 71762
Nazwa dokumentu: O Szpitalu
Osoba, która wytworzyła informację: administrator
Osoba, która odpowiada za treść: administrator
Osoba, która wprowadzała dane: Dział IT UDSK
Data wytworzenia informacji: 2007-04-19 14:06:00
Data udostępnienia informacji: 2007-04-20 11:02:00
Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-05 13:13:28

Wersja do wydruku...

Rejestr zmian...